2021. április 10., szombat

Újabb háborús konfliktuszóna kialakulóban: "drámai változások" az északi sarkvidéken

A CNN elemzésének összefoglalója: 

Oroszország példátlan katonai képességeket épít ki az északi sarkvidéken, és legújabb fegyvereit is teszteli a klímaváltozás miatt nemrégiben jégmentessé vált régióban. A CNN számára rendelkezésre bocsátott műholdfelvételek szerint folyamatos, intenzív katonai bázisépítés zajlik Oroszország északi sarkvidéki partvonalán, beleértve olyan földalatti hangárokat, amelyeket vélhetően új, high-tech fegyverek számára készítenek. Az ide telepített fegyverek és fegyverrendszerek között bombázók, támadó (pl. hajók és földi objektumok elleni rakétákkal is felszerelt) harci repülők, illetve új radarrendszerek is megtalálhatóak. Az említett, szintén lopakodó képességű harci repülők jelenlétét most először detektálták az északi sarkvidéken.

Nyugati katonai szakértők különösen komoly aggodalommal észlelték az egyik orosz “szuperfegyver,” a Poseidon 2M39 elnevezésű torpedó jelenlétét. A nukleáris meghajtású - tehát gyakorlatilag korlátlan hatótávolságú -, lopakodó - vagyis rendkívül nehezen észlelhető - torpedó, több megatonna robbanótöltetet hordoz és tervezői szerint képes például a parti őrséget kicselezve eljutni az USA partjaihoz, ahol becsapódásával óriási területeken teheti évtizedekre lakhatatlanná az adott partszakaszt. Az illetékes amerikai állami tisztviselő kijelentése szerint a Poseidont arra találták ki, hogy “radioaktív cunamival árassza el az Egyesült Államok parti városait. Az északi sarkvidéken tesztelik a “Tsirkon” elnevezésű, a hangsebesség 6-7-szeresével haladó, hiperszonikus fegyvert is. (A hiperszonikus fegyverek a hangsebesség minimum ötszörösénél gyorsabban haladó, de akár a hangsebesség tízszeresét is elérő, haladás közben irányítható, jelenleg gyakorlatilag elháríthatatlan fegyverek.)


Egy amerikai külügyi tisztviselő szerint “Világos orosz katonai kihívással állunk szemben az északi sarkvidéken… Az orosz katonai fejlesztésnek nyilvánvaló következményei vannak az Egyesült Államok és szövetségesei biztonságára nézve, nem utolsósorban azért, mert lehetőséget teremt az orosz katonai erő kiterjesztésére az Észak-Atlanti régióban.” 


Noha az említett orosz katonai fejlesztések orosz területen zajlanak, az amerikai szakértői vélemények szerint ezeket a képességeket a hamarosan teljesen jégmentessé váló sarkvidék feletti ellenőrzés megszerzésére lehet felhasználni. A klímavészhelyzet előre nem sejtett gyorsasággal semmisítette meg Oroszország számos, jégből képződött természetes védelmi vonalát északon. Az előbb említett amerikai külügyminisztériumi tisztviselő szerint az olvadás gyorsabb, mint ahogyan azt a szakértők előre jelezték néhány évvel ezelőtt: “Drámai változások zajlanak le a következő évtizedekben a fizikai megközelíthetőség és védhetőség szempontjából.” 


Amerikai szakértők aggodalmukat fejezték ki annak kapcsán is, hogy Oroszország ki akarja terjeszteni befolyását az ún. Északi tengeri útvonalra is, amely ezen a területen haladna át.  A kérdésnek azért van óriási jelentősége, mert ez az útvonal - amennyiben az olvadásnak köszönhetően hamarosan szabaddá válik - gyakorlatilag megfelezi azt a távolságot, amelyen jelenleg Ázsiából a kereskedelmi hajók eljutnak Európába a Szuezi-csatornán keresztül. Még praktikusabban: az új útvonal megnyílása átalakítja a globális kereskedelmi hajózást és ezzel együtt a globálisan szállított termékek 90+ százalékának (!) kereskedelmi útvonalát is. Oroszország például arra törekszik, hogy engedélyhez kösse az Északi tengeri útvonalon való hajózást, ezzel kész tények elé állítva a nemzetközi közösséget. A terület birtoklásával kapcsolatos feszültségeket tovább erősíti a tengerfenéken található nyersanyagok feletti ellenőrzés megszerzése körüli konfliktus is. 


Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint az orosz “északi sarkvidéki katonai vállalkozásnak … nincsen példája sem a szovjet, sem pedig a modern orosz történelemben.”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Előrejelzés klímavészhelyzetről és járványról - 2009-ből

E második cikk eredeti kéziratából a szerkesztő sajnos törölte az alábbi - az eredeti szövegben tehát szereplő - mondatokat: “ Egy ilyen ter...